קליתאה Kallithea

ממוקמת בחלק הצפוני של האי, דרומית לעיר רודוס [כ-9 ק"מ] ומאז רפורמת השלטון המקומי ב-2011 היא הפכה ממחוז לחלק מהיחידה העירונית של רודוס העיר. במיתולוגיה היוונית קליתאה היא ביתו של אל הנחלים ואהובתו הדחויה של אפולו אשר הפכה לפרח- להליוטרופ, הלוא הוא עוקץ העקרב שמפנה תמיד את פניו אל השמש.

קליתאה מוכרת בעיקר בזכות המעיינות שהיו שם בעבר ועוד מתקופת העת העתיקה היו ידועים כמעיינות מים מרפאים בזכות המים האדומים שפרצו מבין האבנים. כבר אז היו מגיעים למקום הרבה מבקרים ששמעו על סגולות המרפא של המים. המעיינות היוו מקום מפגש עבור יהודים, נוצרים ומוסלמים והמקומיים קראו למקום "צילונרו" Tsillonero שפירוש המילה הוא "מים מאבדים את המעיים" בשל התכונות המשלשלות של המים. משמעות המילה היא לא נעימה במיוחד לאוזן אך ממחישה בדיוק מדוע המעיינות היו נחשבים למרפאים.

האיטלקים ששלטו באי מ-1912 ועד מלחמת העולם השנייה חנכו את המקום באופן רשמי ב- 1.7.1929 ומאז הפכו המרחצאות בקליתאה למקום עליה לרגל עבור חולים, מדענים ועוד מבקרים סקרנים, בעיקר בחודשים אוגוסט וספטמבר. זה התחיל ב-1927 ביוזמתו של מאריו לאגו שהיה אז מושל 12 איים בשליטת האיטלקים בים האגאי- הידרולוגים ורופאים מפורסמים נערכו כצוות למחקר שיטתי על המים במעיינות. בדצמבר 1928 החלו בבניית המתקנים שבתחילה נועדו לבני המלוכה האיטלקית כמקום מרפא. המחקר העלה כי המים יעילים ועוזרים בריפוי בעיות עור, דלקות מפרקים, סוכרת, דיזנטריה, אלרגיות, אסטמה וכמובן שלשולים ומחלות מעיים.

מאז שעזבו האיטלקים את רודוס המקום נזנח והמים במעיינות יבשו אך ב-1.7.2007 המקום נפתח מחדש לאחר שחזור הספא הקדום ושיקום המקום. כיום כל המבקר בקליתאה עובר בין קשתות ומזרקות ומגיע לחוף שמוקף בהרים ובצמחיה. האטרקציה המרכזית היא למעשה הספא המשוחזר, מעין קומפלקס של מבנים בעל ארכיטקטורה יוצאת דופן ונדירה עם מעין רוטונדה במרכז המבנה, פטיו, רצפת פסיפס, מרפסות ועוד. המקום משמש כיום עבור אירועים שונים כגון חתונות, תערוכות, קונצרטים, כנסים ועוד. החוף הצמוד לאתר נחשב כחוף פרטי שהביקור בו כרוך בתשלום. החוף שקט ונעים ותמצאו בו מסעדות, ברים, בית קפה על קו המים וכראוי להיסטורית המקום גם ספא יוקרתי. השילוב הייחודי של הטבע, ההיסטוריה והארכיטקטורה יוצר אווירה מיוחדת ושונה ממה שמכירים כשמבקרים באתרים תיירותיים בד"כ.

שעות פעילות

בחודשים מאי עד אוקטובר – 08:00-20:00

בחודשים נובמבר עד אפריל – 08:00-17:00

עלות כניסה

מבוגרים – 3 יורו

ילדים בגילאים 12-18 – 2 יורו

ילדים עד גיל 12 - חינם

*יש הנחה לסטודנטים או למשפחות גדולות

*כניסה חינם לנכים/בעלי מוגבלויות והמלווים שלהם.

ניתן להגיע לקליתאה בכל אחד מהאוטובוסים היוצאים מרודוס לכיוון פליראקי

Zamir Sivan CEO