היסטוריה

אתם גולשים באתר rodos.co.il האתר הגדול בישראל על האי רודוס!

רודוס, האי הפופולרי ביוון, שוכן בקבוצת איי דודקנסי והגדול שביינהם. במשך ההיסטוריה מתיישבים שונים פקדו את האי אשר השאירו חותמם בתחומי ארכיטקטורה, שפה, אומנות.. האי רודוס הינו ממוקם בנקודה מאוד אסטרטגית ביום התיכון, סיבה לכך שעמים וקבוצות שונות ניסו להשתלט ולהיעזר באי, ראו ערך צלבנים למשל.

האי מיושב כבר בתקופה פרי היסטורית, התושבים הראשונים היו אנשי כרתים, במאה ה-9 לפנה"ס ישנה התקדמות מהירה לשלוש ערים מרכזיות באי רודוס, אלו לינדוס, קמירוס ויאלסוס. לינדוס ידועה גם כיום כאחת הערים התיירותיות ברודוס, בשנת 408 לפנה"ס בונים את העיר רודוס, זאת לאחר החלטה של שלושה הערים הנ"ל לבנות עיר שתייצג את האי, וכך נעשה, רודוס הופכת לעיר המרכזית.

בשנת 357 לפנה"ס רודוס נופלת בידי מלך קאריה, הוא Mausolus. בשנת 340 לפנה"ס נכבשת ע"י הפרסים לזמן קצר, וב332 נכבשת ע"י אלכסנדר מוקדון. לאחר נפילתו של אלכסנדר בגדול, העיר מתפתחת, אם זה סחר ימי בין מצרים ואם זה מבינה תרבותית, בתי ספר לפילוסופיה, מדע ספרות ועוד.. המטבע של רודוס מגיע כמעט לכל אגן הים התיכון. 

בשנת 292 לפנה"ס עד 280 לפנה"ס נבנה אחד מהפסלים החשובים בהיסטוריה, זהו הקולסוס של רודוס. את הכסף לבניית הפסל השיגו ע"י מכירת ציוד צבאו של דמיטריוס בנו של אנטיגונוס ( מצביא בצבאו של אלכסנדר הגדול ) אשר הורה על מצור על העיר, לאחר הסכם שלום, השאיר דמיטריוס את רוב כלי המלחמה במקום וכך נמכר.  פסל עצום בגודלו מעל 30 מטרים בצורה של הליוס אל האש במיתולוגיה היוונית. פסל עמד בגאון בכניסה לנמל רודוס, נבנה במשך 12 שנה ע"י הפסל Lynadian. שנים מאוחר יותר באמצע המאה הראשונה לספירה, נירו קיסר, מהקיסרים הקיצונים שהיו לאימפריה הרומית בונה לעצמו פסל קולוסוס עצום בהשראת המקור. הפסל במקורי הוחרב עקב רעידת אדמה אשר התרחשה ברודוס  ב 226 לפנה"ס.

עד המאה ה-3 לפנה"ס, מאזן כוחות יציב והוגן של שלוש המעצמות Antuigoinds, הסלווקים והתלמים, שלושת מעצמות הלניק, מאזן אשר תורם כלכלית לרודוס ע"י מסחר באגן זה של הים התיכון. לאחר שפיליפ ה-V מלך מקדוניה, מנסה להשתלט על הטרטוריה באזור ועל טרטוריית הסחר של מצרים, רודוס מוצאת עצמה נחלשת. רודוס מחליטה לבקש עזרה מהאימפריה החזקה באזור, הלא היא רומא. הרומאים נענו לבקשה, לא מטוב ליבם, אלא חשבו לנצל את המצב ולהביס את המלך פיליפ, אשר זה בגד בהם במלחמת מקדוניה ה-I, עם חניבעל מפקד צבאות קרתגו, מהלך אשר גרר למלחמת מקדוניה ה-II בו פיליפ הובס, 200 לפנה"ס. התבוסה הגבירה את כוחה של האימפריה הרומית והעצמאות של רודוס הייתה תלויה ביחסיה עם רומא.

מלחמת מקדוניה ה-III בשנת 171-168 מביאה לכך שרודוס מצטיירת כמפוקפקת בעיני הסנאט הרומי, זאת בגלל שרודוס נוטה במקצת לאויבי רומא במלחמה, מלך פארסוס, המלך האחרון של ממלחת מקדוניה. לבסוף הסנאט הרומי מבטל את הברית עם האי רודוס, עקב היותם יהירים ומלאים בעצמם. לאחר שרומא מחזירה את עצמאותה, האי נעשה לפופולארי לאנשי אצולה הרומית, המקום הופך שוב לנקודת תרבות חשובה.

פאולוס הקדוש, החשוב משליחי ישו, מפיץ את הנצרות גם ברודוס, זאת במאה הראשונה.
התקופה הביזנטית מתדפקת על האזור, הצד המזרחי של האימפריה הרומית הופך בהדרגה ליווני, זאת ב 395 לספירה. בשנת 600 לספירה חוקק " חוק הימי של רודוס " אשר משפיע על כל הים התיכון, החוק מטיל חוקים והגבלות על האזור הימי. בין השנים 654 ל 715 , האי נופל מספר פעמים, פעם אחת בידיי, כוחות איסלמים, לאחר מכם ע"י ערבים בעת מתקפה על קונסטנטינופול, לאחר מכן האי מפונה עקב סופות ושריפות, ב 715 מרד ברודוס בחסות הביזנטית, המלך תיאודוסיסוס עולה לשלטון.

במאות הבאות האי רודוס שוב יודע תהפוכות, בין המאה ה8-12 האי שייך לאימפריה הביזנטית והופך להיות מעצמה לבניית ספינות, בערך ב 1090 נכבשת ע"י כוחות מוסלמים, מאוחר יותר נכבשת ע"י קיסר אלקסיוס הראשון, קיסר האימפריה הביזנטית בעת מסע הצלב בראשון. במאה ה 13 האי רודוס הופך למרכז עצמאי אשר נשלט ע"י ליאו גאבאלס ואחיו ג'ון. ב 1248 נכבש האי ע"י ממלכת גנואה ולאחר מכן ע"י אימפריית Nicaea אחת משלושת המעצמות הביזנטיות.

קץ לאימפריה הביזנטית בשנת 1309, רודוס נכבשת ע"י אבירי ההוספטלרים, ( אלו שכבשו את ירושלים והקימו בית חולים=הוספיטל ), שינו את שמם ל " אבירי רודוס ", בתקופה זו רודוס מתחילה להבנות הצורה " הקלאסית " של ימי הבייניים. האבירים בנו כדרך ימי הבייניים מבנים וחומות העמידים לפלשיות ולמצור, וכך היה שבשנת 1444 הסולטן המצרי כשל מלהכניע את האי וכן ב 1480 העותומנים נחלו כישלון אחרי המצור, עם זאת ב 1522 סולימאן המפואר קיסר האימפריה העותומנית כבש את האי, האבירים הורשו לצאת חלקם לביציליה וחלקם למטלה = אבירי מלטה. האימפאיה העותומנית שלטה באזור כ 400 שנה.

איך אפשר נקודה גיאוגרפית באירופה ובכלל ללא עלילות דם על יהודים, אז גם כאן ברודוס, 1840 היוונים האשימו את היהודים ברצח והעלמת ילד נוצרי. 1912 רודוס נכבשת ע"י האיטלקים במלחמת איטליה-טורקיה, רודוס והאיים הדודאקנסיים הופכים להיות תחת איטליה. הגענו לאחד השלבים הקשים בהיסטוריה היהודית, מלחמת העולם השנייה, בשנת 1944 הנאצים כובשים את רודוס, כ 2000 יהודים נשלחו למחנות עבודה, בעזרת הקונסול הטורקי הצליחו להימלט כ 42 משפות כ 200 אזרחים יהודים אשר הוכתרו כאזרחים טורקיים.

 
ראו גם כפרים ברודוס | ראו גם ההיסטוריה של יוון

 

 

 

 

 

Zamir Sivan CEO